Coś więcej, niż ubranie


Coś więcej, niz ubranie dla kobiet czyli ubranie dla retro dzieciaków.
Zostając mamą, retro mamą, oczywiste było dla mnie, że dopóki moje dziecko nie zacznie prostestować będę ubierała je w stylu retro. Okazało się jednak, że nie jest to taka prosta sprawa, bo choć rynek ubraniowy dla dzieci jest ogromny, to ładnych strojów ( czytaj delikatnych i subtelnych bez licznych nadruków, napisów, błyskotek...),  jak na lekarstwo.
Znalazłam  kilka marek, które proponują rodzicom   stroje w wydaniu retro:
Olli
Jest to polska firma, która proponuje urocze ubranka z naturalnych materiałów.   Marka ma duży wybór ubranek dziewczęcych, lecz dla małych dżentelmenów również coś się znajdzie.


Bicoque
To również polska marka oferująca głównie ubranka dla chłopców (  powstała  krótka kolekcja dla dziewcząt). 


 Willow Willow
 
Polski sklepik, który oferuje  również  stroje wykonane z włóczki.


 
Marki międzynarodowe:
Jacadi Paris
Marka powstała w 1976 roku. Obecnie ma na świecie ok. 270 butików. W Polsce  sklep stacjonarny do niedawna mieścił się w Krakowie w Galerii Kazimierz.  Ubranka cechuje klasyczna elegancja, można w nich dopatrzeć się stylu "a'la parisienne". Wykonane są  z naturalnych materiałów i z największą starannością..







 
Znacie  jeszcze jakieś marki w stylu retro dla dzieci? 
Czekam na podpowiedzi w komentarzach.
 
Przegląd współczesnych twórców inspirujących się muzyką dawnych lat, teledysków stworzonych w konwencji retro oraz piosenek brzmiących niczym z dawnych płyt.

Caro Emerald
Wokalistka  w  swej twórczości nawiązuje do muzyki rozrywkowej lat 40. i 50.  Aranżacje jej utworów przesycone są jednak elektoniką- która zgrabnie unowocześnia swingowe rytmy.
 Artystka również swój wizerunek kreuje w stylu retro.
 


 The Puppini Sisters
Trio złożone z trzech wokalistek inspirujących się głównie muzyką lat 40.  Zespół wykonuje oryginalne przeboje z tego okrsu, ale również aranżuje na nowo popularne piosenki współczesnych wykonawców. Artystki również swoim wyglądem podkreślają stylistykę retro swych utworów.












  


Christina Aguilera- Candy
Nie tylko teledysk do utworu  jest w stylu retro. Sama piosenka ma bardzo rockandroll'owe brzmienie.
 














Cee Lo Green- Cry Baby
















Beyonce- Why Don't You Love Me















Gwen Stefani- Cool
Znana jest z inspiracji modą lat 40. i 50. W wielu swoich teledyskach wykorzystuje  stylistykę retro.















Również tworząc teledyski do piosenek wykonywanych wraz w zespolem No Doubt nawiązuje do mody sprzed lat.

No Doubt- Sunday Morning oraz It's My Life

 














Lana Del Rey- Burning Desire
 












  
Monarchy ft. Dita von Teese- Disintegration
 















Polska piosenka XXI wieku w stylu retro

Stylizacja na modłę dawnych lat, wkracza również do muzyki. Co raz więcej współczesnych artystów odwołuje się do estetyki sprzed kilku dekad. Najczęściej retro inspiracje są widoczne w teledyskach, poprzez wykorzystanie odpowiednich strojów, wnętrz... ale zwiększa się również liczba twórców, którzy inspirują się starymi nagraniami na płaszczyźnie muzycznej, tworząc m.in. aranżacje stylizowane na swingowe czy rockandroll'owe.


Ania Rusowicz
Artystka czerpie  z lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Wykonuje zarówno covery  jak i współcześnie napisane piosenki zainspirowane bigbitem. Również własnym wizerunkiem nawiązuje do mody sprzed czterdziestu, pięćdziesięciu lat.





















Ania Dąbrowska
Znakiem rozpoznawczym artystki był do tej pory styl retro. Nawiązywała do niego również w swoim wyglądzie. Do stylu lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych odnosiły się szczególnie albumy Kilka historii na ten sam tematW spodniach czy w sukience i Ania Movie- która ( niestety) jest według zapowedzi ostatnią płytą w stylu retro.











Ania Teliczan
Młoda artystka, zrealizowała w stylu retro teledysk do piosenki One True Lover, a inspiracje do stworzenia całej płyty czerpała ponoć od zespołów z lat sześćdziesiątych, szczególnie tych w stylu The Supremes.









Ada Fijał
Aktorka przez pewnien czas, próbowała kreować swój wizerunek inspirując się modą retro, jednak w wydaniu raczej awangardowym, niż klasycznym. Nagrała kilka singli  utrzymanych w stylistyce retro oraz album Ninoczka, na którym wykonuje przedwojenne utwory w bardzo współczesnych aranżacjach.







Smolik "Forget Me Not" feat. Emmanuelle Seigner
Jest to singiel promujący 4 album artysty. Udział w nim wzięła-wystylizowana na gwiazdę starych filmów Emmanuelle Seigner. Ciekawostką jest, iż autorem zdjęć do teledysku jest Paweł Edelman.



Singin' Birds
 Zespół składający się z trzech wokalistek oraz dwóch instumentalistów.  Wykonują głównie amerykańskie standardy swingowe i kabaretowe oraz dawne przeboje piosenki polskiej, ale także utwory współczesne stylizowane na brzmienie muzyki z lat pięćdziesiątych.



Bardotka Trio
Zespół tworzą trzy wokalistki (czyli mamy juz trio) oraz  czterech muzyków. Wykonują standardy muzyki swingowej i nie tylko - w zgrabnie unowocześnionych  aranżacjach oraz utwory współczesne w aranżacjach odrobinę postarzonych.










Voice Band
 Pięcioosobowy zespół rewelersów. przypomina stare, głównie przedwojenne, przeboje w współczesnych aranżacjach.
 
 









Afromental

Teledysk do utworu " Rock&Rollin' Love" zapowiadającego trzecią płytę zespołu.











Ireneusz Dudek -Shakin' Dudi

Artysta umiłował sobie szczególnie blues, choć ma również w swojej karierze przygodę z swingiem, boogie oraz rockandroll'em, który przyniósł mu szczególną popularność wśród szerszej publiczności. Jak pisze  sam autor: Shakin' Dudi  był: swoistą repliką na punkową „rewolucję”, ze swoimi piosenkami do tekstów Darka Duszy, takimi jak „Au sza la la la”, „Och Ziuta” czy „Za dziesięć minut trzynasta”, ukazując jej protoplastów w muzycznej i obyczajowej rebelii lat 50.














 Inne teledyski zrealizowane w konwencji retro:

 










Cztery koła pod parasolem...

 ...czyli słów kilka o Citroenie 2CV znanym nam doskonale z serii filmów o żandarmie z Saint- Tropez.




 Korzenie 2CV sięgają czasów przedwojennych. Podczas tworzenia samochodu, ówczesny dyrektor generalny mi powiedzieć:  chcę, aby w aucie mogły wygodnie pomieścić się cztery osoby wraz z koszykiem zawierającym sześćdziesiąt jaj i by podczas jazdy z prędkością 50km/h nie zrobiła się jajecznica. Do 1939 roku wyprodukowano kilkaset prototypowych modeli, ale II Wojna Światowa uniemożliwiła premierę. Przetrwała jednak przedwojenna legenda o tym, iż samochód miał być stworzony z myślą o francuskich rolnikach dowożących swoje produkty na targowiska. 
 
-1979- Special- www.autogaleria.pl
-1963-Sahara- www.artvaluecom.jpg
 Model 2CV pokazano dopiero w 1948 roku na salonie samochodowym w Paryżu. Auto zostało przyjęte ze zdziwieniem. Niektórzy zastanawiali się jak coś o takim wyglądzie może się sprzedawać ( stąd kąśliwe nazwy: brzydkie kaczątko lub kaczka). Wiadomo wygląd kwestia gustu jednak w czasach powojennych nie on był najważniejszy. Liczyła się przede wszystkim prostota i niska cena. Pomimo uproszczonej konstrukcji ( tekturowy dach) oraz bardzo ubogiego wyposażenia 
( amperomierz i kilka przełączników, nietapicerowane wnętrze, zamiast foteli- ławki z rurek stalowych, na które naciągnięty został materiał), zaskakującym punktem 2CV jest dające ogromny komfort jazdy zawieszenie, którego w tym stopniu nie gwarantują czasem i młodsze auta. Początkowo w samochodzie montowano silnik o mocy 9KM.  Podczas długiej produkcji pojawiły się różne wersje samochodu: Sahara z napędem na cztery koła, 2CV Special,  2CV Charleston. Dziś model ten popularność zawdzięcza głównie swojej " urodzie", a poruszając się 2CV możemy być pewni, że będziemy przyciągać spojrzenia i wyróżniać się z tłumu.

-1939- Prototyp- www.tdpri.com

Pomoc merytoryczna: MiŚ
Więcej na:     pl/wybor1.htm 

*zdanie wypowiedziane przez Pierre- Jules Boulangera dyrektora firmy Citroen
Pierre-Jules Boulanger
Pierre-Jules Boulangerdyrektora firmy Citroen bardzo dobrze pokazuje prostotę samochodu.

3 komentarze:

  1. Jeśli idzie o stylistykę retro w polskiej muzyce to klasykiem jest Shaki'n Dudi! Jeden przykład "Goście idą" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne zestawienie, kilka teledysków widzę po raz pierwszy. Tylko nie bardzo rozumiem, co robią w nim te Cytrusy?

    OdpowiedzUsuń